Login E-loket

Aspirant strategisch basisonderzoek

Dit mandaat ondersteunt onderzoekers die recent afgestudeerd zijn en die een zelfstandig doctoraatswaardig strategisch basisonderzoek project uitvoeren.

Status

Duur

Bekendmaking resultaten

Doel

Met het aspirantenprogramma strategisch basisonderzoek wil het FWO beginnende onderzoekers ondersteunen in hun ontwikkeling tot onafhankelijke onderzoekers door hen de kans geven hun eigen wetenschappelijk uitdagend en innovatief onderzoek uit te voeren dat op langere termijn kan leiden tot innovatieve toepassingen met economische of maatschappelijke toegevoegde waarde en dit tot het behalen van een doctoraat. 

Dankzij de samenwerking en de steun van Plantentuin MeiseINBOVITO en het Waterbouwkundig Laboratorium, kan het FWO extra aspirantenmandaten strategisch basisonderzoek financieren. Meer informatie en voorwaarden zijn te vinden op de links onder de instituten.

Dit jaar zal er geen oproep zijn voor het FWO – Demoucelle Parkinson Charity Aspirantenmandaat.

Data

  • 5 december 2025: opening oproep
  • 2 maart 2026 om 17 u CET: sluiting oproep
  • 26 mei – 9 juni 2026: (online) preselectievergaderingen
  • 11 juni 2026: versturen van uitnodigingen voor het interview
  • 31 augustus – 30 september 2026: (fysieke) interviews
  • 7 oktober 2026: bekendmaking van de resultaten
  • 1 november 2026: start van het mandaat
  • 17 november 2026: uiterste datum voor het sturen van de feedback

Kenmerken

  • Duur van het mandaat: 4 jaar
  • Beursbedrag (0 jaar anciënniteit): € 2.600 / maand (index 2.1223 van 1/3/2025)
  • Werkingstoelage € 3.720 / jaar

Ontvankelijkheid

  • Je dient verbonden te zijn aan een universiteit in de Vlaamse Gemeenschap, de Evangelische Theologische Faculteit in Leuven of de Faculteit voor Protestantse Godgeleerdheid in Brussel.
  • Je dient bij de start van het mandaat houder te zijn van een diploma dat minstens evenwaardig is aan een masterdiploma dat aansluit op een bachelorsdiploma en uitgereikt werd door de daartoe bevoegde instellingen van één van de landen van de EER of Zwitserland.
  • Als je een studiebewijs hebt dat uitgereikt is binnen de EER of Zwitserland maar anders is dan een masterdiploma OF je hebt een studiebewijs dat uitgereikt is buiten de EER en Zwitserland (dit geldt ook voor diploma's uitgereikt in het Verenigd Koninkrijk), dan moet je bij de start van het mandaat beschikken over één van volgende documenten:
    • Een bewijs van NARIC-Vlaanderen dat jouw diploma gelijkwaardig is aan het niveau van een master uitgereikt door één van Vlaamse universiteiten
    • (Of) Een verklaring van het universiteitsbestuur van de Vlaamse onthaalinstelling dat bevestigt dat je op basis van je diploma toelating krijgt tot de voorbereiding van het doctoraatsproefschrift aan de universiteit
  • Je dient je masterdiploma of gelijkwaardig diploma ten vroegste drie jaar voor 1 maart 2026 behaald te hebben.
  • Je beschikt op 1 maart 2026 over maximum 18 maanden wetenschappelijke anciënniteit.
  • Je kan maximum twee keer postuleren voor een aspirantenmandaat.
  • Je hebt nog niet van dit mandaat genoten, ook niet gedeeltelijk.
  • Je gaat akkoord met de clausule wetenschappelijke integriteit.

Procedure

  • Je zoekt een promotor aan een universiteit in de Vlaamse Gemeenschap, die jou als doctorandus wil begeleiden.
  • Je dient je aanvraag online in via ons e-loket. Je kiest hierbij het expertpanel dat je aanvraag zal evalueren. Belangrijk: richtlijnen over vormvereisten in de aanvraagformulieren en bijhorende documenten van aanvraagprogramma’s dienen strikt te worden nagevolgd. Bij overtreding daarvan kan de aanvraag onontvankelijk worden verklaard.
  • Het FWO brengt je promotor (en eventuele copromotor) op de hoogte van je aanvraag en verzoekt je promotor een aanbevelingsbrief in te dienen.
  • Het gekozen expertpanel evalueert je aanvraag en nodigt je, na afloop van de preselectiefase, eventueel uit voor de interviewfase.
  • Ben je uitgenodigd voor de interviews, dan kom je naar de kantoren van het FWO en verdedig je je aanvraag voor het gekozen expertpanel.
  • De raad van bestuur neemt de finale beslissing over de selectie op basis van het advies van de expertpanels die de aanvragen en de interviews evalueerden. Je krijgt de resultaten via mail en je kan deze na bekendmaking ook terugvinden op de resultatenpagina.

Infosessies

Elk jaar geeft het FWO meer informatie over de nieuwe aspirantenoproep fundamenteel onderzoek en strategisch basisonderzoek tijdens infosessies aan de universiteiten. Inschrijven voor één van deze infosessies kan via de universiteiten. Als je niet kunt deelnemen aan de infosessie, dan kan je je informeren door de presentatie hier te raadplegen. Een video over het aanvraagformulier vind je hier. Het FWO biedt twee types aspirantenmandaten aan. Om je te helpen de juiste keuze te maken, ontwikkelde het FWO een korte video. Die kan je hier bekijken.

Expertpanels

Je kiest een expertpanel dat je aanvraag zal evalueren. Je kiest hiervoor het expertpanel dat het wetenschappelijk onderwerp van je onderzoeksvoorstel zo goed mogelijk afdekt. Als je onderzoek multidisciplinair is, kies dan het panel dat het best aansluit bij de discipline waaraan je de grootste wetenschappelijke bijdrage levert. Je keuze is belangrijk omdat je gekozen panel altijd kan oordelen dat de scope van je aanvraag niet past binnen de scope van het panel. Je toetst je keuze dus best af met je promotor. Het FWO mag hierrond geen advies geven.

Scoreroosters

De criteria die panelleden zullen gebruiken tijdens de evaluatie van je PhD strategisch basisonderzoek aanvraag in de preselectie en in het interview voor de oproep 2026 vinden jullie hieronder.

Percentielen en studieresultaten

In de aanvraagformulieren moet je een percentiel opgeven. Hoe je dat doet, lees je in het document hieronder.

Tweede as

Studienarratief: De aanvraagformulieren geven aandacht aan een kwalitatieve omschrijving van het afgelegde studietraject. Aanvragers dienen in de daartoe voorziene rubriek te onderbouwen, op basis van hun studietraject, waarom zij een excellente kandidaat zijn om via hun voorgestelde doctoraatsproject aan potentieel baanbrekend onderzoek te doen. De aanvragers kunnen hiertoe bijvoorbeeld verwijzen naar studieresultaten, prijzen, diploma’s of specifieke cursussen. Deze kwalitatieve benadering moet een ruimere beoordeling van de kandidaat mogelijk maken dan louter op basis van studieresultaten of percentielen.

Bezorg ons je divers onderzoekersprofiel: Het FWO wil ruimte bieden voor diverse onderzoekersprofielen en onderzoeksresultaten. We geven de gelegenheid aan onderzoekers in de aanvraagformulieren om deze diverse wetenschappelijk relevante activiteiten, vaardigheden, ervaringen en verwezenlijkingen in de opbouw van hun onderzoeksloopbaan aan te geven en toe te lichten. Deze erkenning is in lijn met de internationale evolutie om weg te stappen van een eenzijdige focus op klassieke outputcriteria (zoals publicaties, bibliometrie, patenten e.d.) naar een bredere kijk op wat wetenschap kan zijn. De aanvraagformulieren willen de aanvrager dus helpen om die veelzijdigheid te tonen. De evaluatieprocedures zijn hieraan aangepast.

Geef aan wat je onderzoek of studies belemmerde: We erkennen binnen het FWO alle mogelijke gebeurtenissen die je onderzoek of prestaties belemmerden. We raden je aan om deze impact aan te geven in het aanvraagformulier in de secties career breaks en motivation statement.

Interview

Na de preselectie brengen we de kandidaten op de hoogte van de resultaten van deze preselectie. De interview data, informatie over onze interviewruimtes en een update van de iterview guidelines kan je hieronder vinden. 

Contact

Meer informatie over de evaluatieprocedure vind je in de presentatie voor de infosessies. Er is ook een video beschikbaar met meer informatie over het aanvraagformulier. Bij vragen over het aanvraagsjabloon of de procedure kan je contact opnemen met je dossierbeheerder

Bij technische problemen met het e-loket: FWOhelpdesk@fwo.be